а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чешлика

Вид збор: Именка, женски род
Диво растение со цветови во вид на чешел.
Латински: Dipsacus silvestris Англиски: teasel Албански: gërhanë
Употреба: Ботаника