а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чевел

мн. чевли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1759
обувка
Англиски: shoe
Примери:
Обува чевли.
Собува чевли.
боја за чевли, четка за чевли
едно рало чевли
планинарски чевли
ниски чевли, високи чевли
дрвени чевли, лачени чевли