а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чврчори

чврчорат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 46699
1. црцори
Англиски: chirp Албански: cicërroj
2. Тече по малку со определен звук.
Албански: pikon me zë