а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чвркне

чвркнат; чвркни, чвркнете; чвркнав, чвркнаа; чвркнал; (ќе) чвркнев, (ќе) чвркнеа; (ќе) чвркнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53000
1. ожежува
Употреба: Разговорно
Примери:
По дождот, сонцето го чвркна тутунот.
2. Удри силно, отсечно со остра болка.
Примери:
Куршумот го чвркна по ногата.