а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чашурка

мн. чашурки
Вид збор: Именка, женски род
1. чашка
Англиски: cup Албански: gotë
2. мала шолја
Англиски: cup Албански: filxhan
3. школка
Англиски: shell Албански: predhë
Употреба: Биологија