а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чашка

Види и: чаша (ж.)
мн. чашки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2322
1. чаша, чаше, чашенце
Англиски: cup Албански: gotë
Употреба: Деминутив
2. Надворешна, зелена обвивка на цвет.
Албански: mbështjellës i lules
Употреба: Ботаника
3. Подвижната тркалеста коска на коленото.
Албански: kupa e gjunit
Употреба: Анатомија
4. Порцелански изолатор на телефонски столб.
Албански: kupë izoluese, filxhan
Употреба: Технологија