а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чаше

Види и: чаша (ж.)
мн. чашиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 54244
мала чаша
Англиски: cup
Употреба: Деминутив
Примери:
чаше коњак, чаше ракија
Изведенки
чашенце ср.
мн. чашенца