а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чаша

мн. чаши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 631
1. Сад за пиење течност.
Англиски: cup Албански: gotë
Примери:
винска чаша, пивска чаша, ракиена чаша
Чаша за чај.
срчена чаша
Крева (дига, пие) чаша (при наздравување).
2. Количество течност со која е наполнет таквиот сад.
Англиски: measure Албански: gotë
Примери:
Испив неколку чаши вино.
чаша чај, чаша вода
Изрази
(разг.) Во чаша да го (ја) пиеш (испиеш).
(разг.) Горчлива чаша.