а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чаура

мн. чаури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15008
1. Метален дел од куршум или граната во кој се наоѓа барутот.
Англиски: cartridge case
Употреба: Воен термин
Примери:
Под мене се истураат празните чаури, ми тропкаат на земјата.
2. Обвивка кај некои организми или нивни органи.
Англиски: capsule
Употреба: Биологија