а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чатма

мн. чатми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30603
Спојна пречка на дрвена конструкција.
Англиски: crossbar Турски: çatma
Употреба: Архаизам , Архитектура и градба