а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чантиче

Види и: чанта (ж.)
мн. чантичиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 51240
1. торбичка
Англиски: bag Албански: çantë e vogël
2. чанта
Англиски: slut Албански: çantë
Употреба: Вулгарно , Деминутив