а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чанта

мн. чанти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2142
1. Торба од кожа, од ткаенина и слично со различна форма и големина.
Англиски: briefcase Турски: çanta Албански: çantë
Примери:
Женска, дамска чанта.
Патничка чанта.
2. Погрдно за жена.
Англиски: slut Албански: zuskë, lavire
Употреба: Вулгарно , Преносно значење
Изрази
Со чанта оди на работа.