а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чад

мн. чадови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1354
Честички и гасови што се ствараат како последица на согорување.
Англиски: smoke Албански: tym
Примери:
Куќата мириса на чад.
Изрази
Aко ми е оџакот крив, чадот нека ми оди право.
Каде има чад, таму има и оган.
Изведенки
чадје м.
дем.