а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чадорче

Види и: чадор (м.)
мн. чадорчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19577
1. Мал чадор за заштита од дожд или сонце, обично женски.
Англиски: umbrella Албански: ombrelë
Употреба: Деминутив
2. Мал шатор, шаторче.
Англиски: tent Албански: tend e vogël
Употреба: Архаизам , Деминутив