а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чавкин

Види и: чавка (ж.)
чавкина
Вид збор: Придавка
Ранг: 48880
1. Што се однесува на чавка.
Употреба: Зоологија
Примери:
Чавкино седело.
2. Што е од чавка.
Примери:
Чавкино јајце
Чавкина уста (цвеќе).