а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чавка

мн. чавки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4894
Црна птица, сродна со гавранот.
Латински: Corvus monedula Англиски: jackdaw
Употреба: Зоологија
Примери:
Јато од чавки.
Изрази
(разг.) Чавка умот му го испила.
(разг.) Уште му лета умот по чавките.
(разг.) Зјапа по чавките.
(посл.) Чавка со чавка очите не си ги вадат.