а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цифун

мн. цифуни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39476
1. Тесна цевка низ која тече вода и сл.
2. Долниот тесен дел на буката од воденицата за дотек на вода.
3. Чеп за бочва или за каца.
Англиски: tap
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
отворен цифун
4. Писката на зурлата.
Употреба: Музика и танц
5. Тесен дел од река каде што е водата најсилна и најбрза.
Англиски: gorge
Употреба: Географија
Изведенки
1. цифунка ж.
мн. цифунки
2. цифунче ср.
мн. цифунчиња
дем.