а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цифра

мн. цифри
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7521
1. Условен писмен знак за единечен број.
Англиски: number Албански: shifër
Употреба: Математика
Примери:
Целиот лист беше покриен само со цифри.
Арапски и римски цифри.
2. износ, сума, збир
Англиски: amount Албански: vlerë
Употреба: Разговорно
Примери:
Со таа цифра можам да се согласам.
Изрази
(разг.) Бара астрономски цифри - бара многу пари.