а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

циркулар

мн. циркулари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26112
1. Директивен распис до потчинети организациони единици и поединци, окружница.
Англиски: circular Албански: cirkular, qarkore
Употреба: Административен термин
Примери:
Циркуларот на Секретаријатот.
2. Кружна пила за сечење дрва.
Англиски: circular saw Албански: sharrë cirkular