а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

целосен

целосни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2414
1. Кој е сеопфатен, полн, комплетен; кој се прима како една целина.
Англиски: entire Албански: i tërë
Примери:
Целосен преглед на настаните.
Целосен успех.
2. завршен, оформен
Англиски: complete Албански: i plotë
Примери:
Целосен лик.
Целосна личност.