а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цврст

цврсти
Вид збор: Придавка
Ранг: 1580
1. тврд, јак, полн
Англиски: firm Албански: i fortë, solid, i ngurtë
Примери:
од цврсто дрво
на цврста почва
2. стабилен, тврд
Англиски: solid Албански: i fortë, i palëkundshëm
Употреба: Неменлив збор
Примери:
цврсти тела
3. Што не е подвижен, лабав.
Англиски: firm Албански: i palëkundshëm
Примери:
цврст стол
4. непоколеблив
Англиски: strong Албански: i palëkundshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
цврста волја
цврсто решение
цврст карактер
5. Кој не попушта.
Англиски: unyielding Албански: i palëkundshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
цврста рака