а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цвичење

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25409
За прасе, куче - жален остар вик поради глад, страв, ќотек и сл.
Англиски: squeak