а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цапне

цапнат; цапнал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25657
1. Згазне в кал, мек снег, вода, тиња и сл.
Албански: shkel
Примери:
Невнимателно цапна во водата.
2. Згазне по нешто чисто со нечисти нозе, чевли.
Албански: shkel
Примери:
Цапнаа по килимот.
3. згреши
Англиски: err Албански: gaboj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Пак јас цапнав.
4. стапува
Англиски: step Албански: shkel
Примери:
Една деценија човечка нога не цапнала во дворот.