а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цакне

цакнат; цакнал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43171
1. (непреод.) Ѕвекне еднаш, пушти метален звук.
Албански: kumboj, tingëlloj
Примери:
(разг.) пукнало, цакнало! (клетва)
Фрижидерот работеше и одеднаш цакна.
2. (преод.) удри, мавне, тресне
Англиски: hit Албански: godas, qëlloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го цакнал малу момченцето.