а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хуманист

мн. хуманисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20848
1. Претставник на хуманизам.
Англиски: humanist Албански: humanist
Употреба: Историја , Филозофија
2. Човек проникнат со хуманизам.
Англиски: humanist Албански: humanist
Примери:
Тој е поет и хуманист.