а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хуманизам

(едн.) хуманизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12269
1. Прогресивно движење во 14-15 век проникнато со почитување на човечкото достоинство односно ослободување од оковите на феудализмот и католицизмот.
Англиски: humanism Албански: humanizëm
Употреба: Историја , Филозофија
2. Однос кон луѓето проникнат со љубов и почитување на човечкото достоинство.
Англиски: humanism Албански: humanizëm
Примери:
Хуманизмот на нашата револуција.
Несекојдневен хуманизам.