а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

холистика

(едн.) холистиката
Вид збор: Именка, женски род
1. Филозофска доктрина што гледа на еден систем како збир на елементи кои создаваат нови особини.
Англиски: holistic Албански: holistikë
Употреба: Филозофија
2. Третман на пациентот како физичка и психолошка целина.
Англиски: holistic Албански: holistikë
Употреба: Медицина
Изведенки
холистички прид.
холистичкиот
Пример: холистички пристап