а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хајка

мн. хајки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20622
1. Гонење на дивеч заради лов.
Англиски: hunt Албански: hajkë
Примери:
Беше организирана хајка на диви свињи.
2. Организирано гонење на луѓе.
Англиски: witch hunt Албански: hajkë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Хајка на вештици.
Полициски хајки против опозицијата.
Кренаа хајка.