а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хаос

(едн.) хаосот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2204
Краен неред, отсуство на систем во нешто.
Англиски: chaos, disorder Албански: kaos, rrëmuj
Примери:
Во собата беше хаос.
Хаос на масата, хаос во главата.