а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

халф

мн. халфови
Вид збор: Именка, машки род
Помагач, играч во фудбалска, ракометна екипа што има за задача и да брани и да напаѓа.
Англиски: midfield player
Употреба: Спорт
Примери:
Халф-линија, помошен ред.