а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хазмофит

мн. хазмофити
Вид збор: Именка, машки род
(обично мн.) Растенија со јаки корења што живеат врз варовни карпи, меѓу карпести пукнатини и камења.
Англиски: chasmophyte
Употреба: Ботаника