а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хазардира

(се) хазардираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Става се на среќа, на коцка.
Англиски: gamble Албански: hazardoj, luaj kumar
2. (се хазардира) Се коцка на големи суми.
Англиски: gamble Албански: luaj kumar, hazardoj