а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хазардер

мн. хазардери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55176
Играч на среќа, лице што става се на коцка.
Англиски: gambler
Изведенки
хазардерски прид.
хазардерскиот
Пример: хазардерски потег