а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хаварија

мн. хаварии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35371
1. Оштетување, дефект на брод, авион, вагон и сл.
Англиски: accident Албански: avari
2. Во поморското право - штета и вонредни расходи причинети со хаварија.
Англиски: damage Албански: dëm nga avaria
3. бродолом
Англиски: shipwreck Албански: anijepërmbytje