а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хабитус

(едн.) хабитусот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22842
1. Целокупен надворешен впечаток (изглед и држење) што го остава една индивидуа.
Англиски: habitus Албански: habitus
Употреба: Книжевен збор
Примери:
морален хабитус
сопствен хабитус
2. Специфичности во изгледот на еден пациент врз основа на кои може да се постави дијагноза.
Англиски: habitus Албански: habitus
Употреба: Медицина