а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

хабитат

мн. хабитати
Вид збор: Именка, машки род
Севкупност на животниот простор на едно битие или заедница.
Англиски: habitat