а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фурија

мн. фурии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14684
1. Во староримската митологија - една од богињите на одмаздата.
Англиски: fury Албански: Furie, hyjneshë e hakmarrjes
2. бес, виор, фортуна
Англиски: furor Албански: tërbim
3. Лоша, злобна, разјарена жена.
Англиски: fury Албански: grua e tërbuar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се спушти како фурија.