а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фриз

мн. фризови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27607
Архитектонски фасаден елемент што се состои од фигури, ликови или орнаменти.
Англиски: frieze
Употреба: Архитектура и градба