а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фрескосликарство

фрескосликарството
Вид збор: Именка, среден род
Сликање на ѕид, сликање фрески.
Англиски: mural
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
средновековно фрескосликарство
Тоа е град на словенството, на црковната македонска архитектура и на фрескосликарството.
Специјализирал фрескосликарство и мозаик.