а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

френгија

мн. френгии
Вид збор: Придавка
Само во склопот: сабја френгија - остра француска сабја.
Англиски: saber
Употреба: Воен термин , Народна поезија