а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фреквенција

мн. фреквенции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12075
1. Број на треперења во секунда на светлина, електрични бранови итн.
Англиски: frequency Албански: frekuencë
Употреба: Физика
2. Број на посетители; често повторување, честа појава.
Англиски: frequency Албански: frekuencë
Изрази
Скала на фреквенција - збир на фреквенции во определен интервал.
Изведенки
фреквенциски прид.
фреквенцискиот
Пример: фреквенциски опсег