а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

форум

мн. форуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12587
1. Плоштад во Стариот Рим каде што се одвивал јавниот живот на градот.
Англиски: forum Албански: forum
Употреба: Историја
2. Тело надлежно за решавање на извесни прашања.
Англиски: forum Албански: forum
3. Центар, средиште на нешто.
Англиски: forum Албански: forum
Употреба: Преносно значење
4. Во правото - надлежност на судот во кривичната постапка.
Англиски: forum Албански: forum
Употреба: Правда
Изведенки
форумски прид.
форумскиот