а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

форсира

форсираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 22511
1. засили, засилува, забрза, забрзува
Англиски: force Албански: forsoj, shpejtoj
Примери:
Ја форсираа работата.
2. Даде, дава предност некому од наклоност.
Англиски: patronize Албански: forsoj, jap përparsi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој го форсира и затоа напредува.
3. Совлада, совладува некоја природна пречка.
Англиски: overcome Албански: kapërcej, mposht
Примери:
Ја форсираа реката.