а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

формација

мн. формации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10661
1. Стадиум во развитокот на човечкото општество.
Англиски: formation Албански: formim
Примери:
општествено-економска формација
2. Организиран состав од луѓе и сл.
Англиски: formation Албански: formacion
Примери:
непријателските воени формации
3. Во геологијата - рудни пластови создадени во текот на еден геолошки период.
Англиски: formation Албански: formacion, shtresë
Употреба: Геологија