а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

формат

мн. формати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7985
1. Облик на книга, весник и сл.
Англиски: shape Албански: format
2. Димензиите на нешто воопшто.
Англиски: size Албански: format
Примери:
Џебен формат.
Научник од голем формат.