а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фонема

мн. фонеми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10049
Глас, звук што се користи за разликување на значењата на зборовите и морфемите.
Англиски: phoneme
Употреба: Лингвистика
Изведенки
1. фонем м.
2. фонемски прид.
фонемскиот