а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фокусира

фокусираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 14055
1. Посветува или насочува внимание, напор на/врз нешто.
Англиски: focus Албански: fokusohem, përqëndrohem
Примери:
Ги фокусираат своите истражувања на прашањето на статусот на жената.
2. Поставува во фокус.
Англиски: focus Албански: fokusoj
3. (се фокусира) се концентрира
Англиски: focus Албански: fokusoj, koncentroj
Примери:
Се фокусира на поставеното прашање.