а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фока

мн. фоки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19301
Вид морски цицач што живее во студените мориња, тулјан.
Латински: Phoca vitulina Англиски: seal
Употреба: Зоологија