а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фодули

(се) фодулат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 53528
1. се гордее
Англиски: show off Албански: krenohem
Употреба: Разговорно
2. Се држи надмено, надуено.
Англиски: puff up Албански: bëhem fodull, fryhem
Употреба: Разговорно