а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

флуктуација

флуктуацијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50460
1. Бранување, променливо движење околу некоја одредена вредност.
Англиски: fluctuation Албански: fluktuim
2. Пораст и опаѓање на бројот на членовите на некоја организација, пари и сл.
Англиски: fluctuation Албански: luhatje, fluktacion
Употреба: Економија
Примери:
Флуктуација на работната сила.